Src 4 belgesi Nedir?

Src 4 Nedir? Src 4 belgesi alacaklar 28 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 4 belgesi alan sürücüler yurt içi eşya, kargo ve yük taşımacılığı yaparlar. Src 2 belgesi almak için eğitimi şartı ilkokul dur.

Src 4 Belgesini Kimler Alabilir?

Yurt içi eşya ve kargo taşımacılığı alanında gerekli olan src 4 belgesi, kullandıkları araca uygun ehliyet belgesine sahip olan kişiler tarafından alınabilir. 25 Şubat 2003 tarihinden önce ilgili alanda ehliyet almaya hak kazanmış kişiler, kurs ve sınava tabi tutulmadan sadece başvuru yaparak bu belgeyi almaya hak kazanırlar. Bu belge için ayrıca yaş sınırı da vardır. Src 4 belgesi için alt sınır sürücü belgesi alma yaşı iken, üst sınır da 66 yaşından gün almamaktır.  Ayrıca şoförlük mesleğini yapmaya engel teşkil edecek bir adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.

src

SRC4 Belgesi Almak İsteyenler Hangi Eğitime Katılır?

Belirtilen tarihten sonra ehliyet almış sürücülerin SRC4 belgesi almak için 36 saatlik bir eğitimi tamamlaması zorunludur. Bu süre zarfında adaylara verilen eğitim başlıkları arasında;

  • Trafik kuralları
  • Ekonomik araç kullanımı
  • Yasal sorumluluklar
  • Tehlikeli madde taşımacılığı ve
  • İletişim teknolojileri sayılabilir.

Kursa devamlılığın zorunlu tutulduğu süreçte, sadece sınavda başarılı olan adaylar SRC4 belgesi alabilirler. İlk sınavda başarılı olamayan adaylara 4 kez sınav hakkı tanınır. Bu süreçte başarılı olamayan adayların yeniden eğitim alması gerekir.

SRC4 Eğitimleri Hangi Kurumlarda Verilir?

Src 4 belgesi nedir? Bu belgeyi vermekle yetkili olan kurumların TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması şartı aranır. Bu yetki belgesine sahip olmayan kurumlardan alınacak belgelerin herhangi bir geçerliliği yoktur.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.