SRC 1 Belgesi

Src1 alacaklar için, 41 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 1 belgesi alan sürücüler uluslararası yolcu taşımacılığı yaparlar. Ayrıca bu belgeye sahip olan sürücüler src 2 belgesini de almış sayılırlar. Bu belgenin üzerinde diğer kapsadığı mesleki yeterlilik belgeleri bölümünde src 2 şeklinde belirtilir. Bu belgeyi almak için eğitimi şartı önceden lise iken danış tayın verdiği karara göre ilkokul mezunları da yolcu taşımacılığı yapmaktadırlar.

Src 1 Belgesini Kimler Alabilir?

Uluslararası yolcu taşımacılığı alanında çalışmak isteyenlerin sahip olması gereken bir yeterlilik olan bu belge, ehliyeti olan herkes tarafından alınabilir. Otobüs, minibüs veya ticari araç kullanan ve uluslararası yollarda yolcu taşıyan her sürücünün bu belgeye sahip olması zorunludur.

SRC 1 Belgesi Nasıl Alınır?

2003 yılından sonra ehliyet almış adaylar, yetkili eğitim kurumlarında gerekli eğitimleri tamamlayarak SRC1 sınavına girebilirler. Başarılı olan adaylar bu belgeyi almaya hak kazanır. Bu belgeyi almak isteyen sürücülerde aranan nitelikler;

  • Kullandıkları taşıtın niteliğine uygun ehliyet
  • Mesleki yeterlilik belgesi
  • Şoförlük mesleğini yapmaya engel teşkil edecek bir bedensel engel bulunmaması
  • Otobüs kullanacaklar için 26-66 yaş aralığı içinde bulunulmasıdır.

Bu belgeyi Almak İsteyenler Nereye Başvurmalıdır?

SRC 1 belgesi nedir? Bu belgeyi almak isteyenler nereye başvurmalıdır? Uluslararası alanda yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin, almak zorunda olduğu belgeye ehliyeti olan herkes sahip olabilir.

Bunun için alınması gereken eğitim 41 saattir. Eğitim konu başlıkları arasında; güvenli sürüş teknikleri, harita okuma, çalışma ve dinlenme süreleri sayılabilir. Sınavı başarıyla geçenler SRC 1 belgesi alarak hem yurt içinde hemde uluslararası alanda yolcu taşımacılığı yapabilirler.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.