Src 2 Belgesi

Src 2 belgesi alacaklar 28 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Bu belgeyi alan sürücüler yurt içi yolcu taşımacılığı yaparlar. Src 1 belgesi almak için eğitimi şartı önceden lise iken danış tayın verdiği karara göre ilkokul mezunları da yolcu taşımacılığı yapmaktadırlar.

Src 2 Belgesi Ve Şartları

Taşımacılık sektöründe çalışan bütün firmalar bu belgeyi alması zorunludur. Src belgesi, sürücü kelimesinin kısaltılmışıdır. ‘Src 2 belgesi nedir?‘ Src, mesleki yeterlilik belgesidir. Kanunen bu belgeler temin edilmediğinde para cezası uygulanmaktadır. Cezai işlem, şoföre ve aynı zamanda bağlı bulunduğu firmaya uygulanmaktadır. Bu belge kendi arasında beş kısma ayrılmaktadır.

  1. SRC 1, Uluslararası yolcu taşımacılığında istenen bir belgedir.
  2. SRC 2, Yurtiçi yolcu taşımacılığında istenen bir belgedir.
  3. SRC 3, Uluslararası kargo hizmetinde istenmektedir.
  4. SRC 4, Yurt içinde eşya kargo hizmetinde zorunlu bir belgedir.
  5. SRC 5, Tehlike arz eden malların taşınmasında istenmektedir.

SRC 2 Belgesi ve Özellikleri

Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapan firmalar bu belgeyi temin etmek zorundadır. Bu kategoride otuz altı saatlik ders programı hazırlanmaktadır. Bu program türü için hazırlanan ders programında güvenli yolcu taşıma eğitimi verilmektedir. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerler bu belgeyi alma hakkına sahip olmaktadır. Bu belgeyi, yurt içinde yolcu taşıma hizmeti veren bütün firmalar temin etmek zorundadır. Öğrenci servisi, personel servisi, taksiciler, dolmuşçular ve şehirler arası yolculuk yapanlar bu belgeyi temin etmek zorundadır.

SRC 2 Belgesi İçin Aşağıdaki Şartlara Uymak Gerekir:

  1. Minibüs kullanıcıları 19, otobüs kullanıcıları 26 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  2. Aracı kullanacak kişi 66 yaşını geçmemeli.
  3. Psikoteknik ve ehliyet belgeleri gereklidir.
  4. SRC 2 kurs programı başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.