psikoteknik

Psikoteknik Belgesi Hangi Araçları Kullananlar için Zorunlu?

Psikoteknik Zorunluluğu Olan Araçlar

 • Aşağıdaki araçları kullanan sürücüler psikoteknik belgesi almakla yükümlüdürler. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;
 • Kamyon,
 • Kamyonet,
 • Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Sürücüleri,
 • Src 5 Belgesi olan ve Sınıf 1, Sınıf 7 ve tanker kullanıcıları,
 • Otobüs,
 • Minibüs,
 • Ticari taksi.

Ticari araç kullanan sürücülerin zorunlu olarak alması gereken belgelerden biri olan psikoteknik belgesi, kolay bir şekilde alınan bir belgedir. Psikoteknik zorunluluğu Türk ceza kanunu ve trafik kuraları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin zorunlu tuttuğu belgeler arasındadır. Psikolojik yetersizlik sebebiyle trafikte olmaması gereken insanlara verilen bu belge, sürekli trafikte olan bu işi meslek olarak yapan insanlar için ekstra hayati önem taşımaktadır. Hem kendilerinin hem de diğer sürücülerin olduğu trafik kuralları için psikoteknik belgesi zorunludur.

Detaylar İçin Telefon: 0 212 641 13 13 ARA

Psikoteknik Belgesini Neden Önemlidir?

Ticari araç sürücülerinin psikoteknik zorunluluğuna tabi tutulmalarının nedeni, hayati bir önem taşımasından kaynaklıdır. Öncelikle trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak hem devletin, hem de şoförlerin birinci vazifesidir. Bunun dışında sürekli yolculukta olan bir şoför, seyahat etmekten ve iş stresinden bunaldığında bunu tramvatik bir şekilde atlatamaması da söz konusudur. Motor becerileri, psikolojik yeterliliği ve saldırganlık durumlarının analiz edildiği psikoteknik testleri, simülasyon eşliğinde yapılarak, sürücünün psikologlar eşliğinde gözlemlenmesinin sağlandığı bir süreçtir. Bu nedenle gerekliliği ve alınması önemli olan psikoteknik belgesi, hayat önem taşımaktadır.

Psikoteknik Belgesi Evrakları Nelerdir?

Psikoteknik zorunluluğu için alınması gereken evraklar, sürücülerin belge başvurusu yaparken getirmesi gereken belgelerdir. Bu belgeler, psikoteknik başvuru yapılırken yanınızda getirmeniz gereken şahsi bilgilerinizi kapsamaktadır.

Psikoteknik Başvuru Evrakları

 • Ehliyet fotokopisi
 • 3 tane vesikalık
 • Nüfus kağıdının fotokopisi

Psikoteknik Belgesi Alım Süreci Ne Kadardır?

Psikoteknik belgesi almak için başvurduğunuz kurum, size kısa zamanda dönüş yapar ve test tarihi- saatini bildirir. O gün o saatler içesinde yapılan sınavları geçerseniz kısa zamanda belgenizi de alabilirsiniz. Genellikle 1 hafta ile 2 hafta arasında verilen belgeler kurumların çalışma performansına göre değişebilir. Test saatleri uzun sürmemekle beraber, genel olarak 1 saat ile 2 saat arasında sürüyor. Belgenizi o gün içinde de alabilir ya da hafta içi çalışma saatlerinde de edinebilirsiniz. Evraklarınız tam bir şekilde gelmeniz gereken sınavlar, bazen ön dersler de verebilir onlarla daha iyi bir psikoteknik sürecinden de geçebilirsiniz. Zorunlu olan belgelerden biri olan Psikoteknik belgesi almak, çok zaman harcamanız gereken bir işlem değildir.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.