SRC 5 Belgesi Yenileme

SRC 5 BELGESİ YENİLEME EĞİTİMİ

SRC 5 Belgesi geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır. Belge süresinin dolum tarihine 1 yıl kala yenileme eğitimine katılınması gerekmektedir.

Telefon: 0 212 641 13 13 HEMEN ARAYIN

Bilindiği üzere Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesine göre; şoförlerin tehlikeli madde taşımacılığı üzerine değişen teknik bilgiler, yasal düzenlemeler ve yeni gelişmeleri yakından takip etmesi için her beş yılda bir bilgilerin tazelenmesi yönünde karar vermiştir. Sürücüler SRC5 belgeleri ile tehlikeli mal taşıma işini beş yıl sürdürdükten sonra tekrar tazeleme eğitimine katılırlar.

SRC 5 YENİLEME EĞİTİM SÜRELERİ

1-) Temel eğitim: alınması gereken ders saat sayısı 9 saattir.

Src 5 belgesi Temel eğitim normalde 18 saat teorik ve 1 saat yangın tatbikatı uygulama eğitimi şeklindedir. Ancak şoförler yenileme eğitimlerinde 1 saatlik uygulama eğitiminden muaf tutulur. Ve kalan 18 saatlik teorik eğiminin 1/2 sini yani 9 saatlik kısmını alır.

2-) Tanker eğitimi: alınması gereken ders saat sayısı 6 saattir.

Temel eğitim alan bazı şoförler tanker kullanmak istediklerinde ayrıca 1 saati adr onaylı tanker ile uygulama eğitimi şeklinde olmak üzere 13 saatlik bir tanker eğitimine tabi tutulurlar. Yenileme eğitiminde sürücü 1 saatlik tanker uygulama eğitiminden muaf tutulu ve eğitimin 1/2 sini alır. Tanker sınavından başarılı olanlar haklarını kaybetmemek için beşinci yılını doldurmadan 6 saatlik tazeleme eğitimine katılmak durumundadır.

3-) Sınıf 1 Patlayıcı Eğitimi: Bir uzmanlık eğitimi olan patlayıcı eğitiminin toplam ders saat süresi 8 saattir Bu derse ilişkin bir uygulama eğitimi bulunmamakla birlikte 4 saat yenileme eğitimi alınılması yeterli olacaktır.

4-) Sınıf 7 Radyoaktif Eğitimi: Sınıf 7 radyoktif gibi riskli malları taşımak için alınan bu belgede aynen sınıf 1 de oladuğu gibi toplam ders saat sayısı 8 saattir. Bu 8 saatin yarısı yenileme eğitiminde alınır.

SRC 5 YENİLEME EĞİTİMİNDE İSTENİLEN EVRAKLAR

Src 5 yenileme eğitiminde gerekli olan evraklar arasında;

  • 2 adet resim. Bu resimler son altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
  • 1 Adet kimlik fotokopisi,
  • 1 Adet nüfus cüzdan fotokopisi,
  • 1 Adet sürücü belgesi fotokopisi,
  • 1 Adet SRC 5 belgesi.

Src 5 belgesi yenileme fiyatları için kursumuzu arayabilirsiniz.

src

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.