Sınavsız SRC 5 Belgesi Alınır mı?

Src 5 Belgesi Alma

Karayolu ile tehlikeli mal taşımacılığı yapan araç sürücüleri taşınana tehlikeli yükün muhteviyatına göre src 5 belgesi alırlar. Bu eğitime katılmanın ön şartı src 3 ya da src 4 belgesi ile sürücü belgesine sahip olmaktır. Bu şartları yerine getiren sürücüler src 5 belgesi için sınava girerler.

Src 5 Belgesini Sınavsız Almak Mümkün müdür?

Bu sorunun cevabı hayır. Çünkü; karayoluyla tehlikeli madde taşıyan araç şoförlerine yönelik mesleki yeterlilik eğitimi yönergesinin 17 inci maddesine göre SRC 5 belgesini alan kişiler eğitim alarak sınava girerler maddesi mevcuttur. Src 5 belgesinde muafiyet hakkı bulunmamaktadır.

Buna göre;

Src 5 belgesi temel eğitimi için 18 saat eğitim alınarak sınava girilir. Temel eğitim alan ve sınavda başarılı olan kursiyerler sadece paket yük taşıyabilirler.

Eğitim takvimi

EĞİTİM BAŞLAMA TARİHİ İÇİN TIKLAYINIZ>>>

SRC 5 Uzmanlık Eğitimleri

Tehlikeli madde taşımacılığında paket yük dışında tehlike derecesine göre değişen belge türleri de mevcuttur. Temel eğitim alındıktan ve sınavlardan başarılı olduktan sonra bu eğitimlere katılmak mümkündür. Bu eğitimler aşağıki gibidir.

Sınıf 1 Patlayıcı Eğitimi: Bu eğitimi ve belgeyi alan sürücüler patlayıcı madde taşıyan araçları sevk ve idare etmesine müsaade edilir. Yönergeye göre bu eğitimin toplam süresi 8 saattir.

Sınıf 7 Radyoaktif Eğitimi: Bu eğitimi ve belgeyi alan sürücüler doğaya ve insanlara zarar verme tehlikesi bulunan radyoaktif madde taşımaya yetkili olur. Yönergeye göre bu eğitimin toplam süresi 8 saattir.

Tanker eğitimi:Tehlikeli madde taşıyan araçların en fazla kullanılan türü tankerdir. Tanker ile akaryakıt, gaz vb. mallar taşınır. Bu eğitimin süresi uygulama eğitimi de dahil olmak üzere 13 saattir.

Src 5 belgesi için istenilen evraklar arasında 2 adet resim, kimlik fotokopisi, 1 adet ehliyet fotokopisi, diploma fotokopisi, src 3 veya src 4 belgesinin fotokopisi ve adli sicil kaydı.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.