Motor Yağı Seçimi

Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Motor yağı seçimi esnasında en çok dikkat edilmesi gereken konu öncelikle aracınıza en uygun olan motor yağını seçmektir. Bu hususta faydalanabileceğiniz bir materyal arıyorsanız otomobilinizin kullanım kılavuzunda bulunan birtakım bilgileri kullanabilirsiniz. Performans sınıflandırma ve vizkosite gibi değerleri ele alarak motor yağı seçiminde hangi yağın aracınız için en uygun olan yağ olduğunu anlayabilirsiniz. Bu gibi bilgiler dışında motor yağı seçimi esnasında dikkat etmeniz gereken bir yer durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Motorun teknik özellikleri,
 • Otomobil modeli,
 • Hava sıcaklığı düzeyi.

Bu gibi durumlar aracınıza en uygun olan motor yağını seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında gelmektedir. Bu unsurları dikkate alarak motor yağı seçimi gerçekleştirebilir ve etkili bir performans alabilirsiniz.

Motorun Teknik Özellikleri

Motor Yağı Seçiminde Motorun Teknik Özellikleri

Motor teknik özellikleri motor yağı seçimi esnasında oldukça önem arz etmektedir. Dolayısıyla motor yağı seçiminde motorunuzun teknik özelliklerini göz önünde bulundurarak bir tercih gerçekleştirmek motorunuzun performansı açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Yüksek devirli yeni nesil motorlarda yağ boşluğu diğer motor türlerine göre daha azdır. Bu sebepten dolayı yüksek devirli yeni nesil motorlarımız için SAE numarası düşük olan yağları tercih edebilirsiniz.

Orta devirli motorlarda, yüksek devirli yeni nesil motorlara nazaran ya boşluğu biraz daha fazladır. Dolayısıyla orta devirli motorlara sahipseniz tercih edeceğiniz motor yağı tipi de SAE numarası ortalama bir değerde olan yağlar olabilir.

Düşük devirli motorlarda ise yağ boşluğu oldukça fazladır. Yağ boşluğu fazla olan düşük devirli motorlar için tercih edebileceğiniz motor yağı tipi de SAE numarası yüksek olan motor yağları olmaktadır.

Motor Yağı Seçiminde Araba Modeli

Aracınızın benzinli yada dizel oluşu motor yağı seçimi sırasında yapmanız gereken seçimi etkileyecek bir unsurdur. Zira benzinli araçlar için farklı, dizel araçlar için ise farklı tip motor yağı modelleri geliştirilmiştir. Dolayısıyla motor yağı tercihi yaparken arabanızın benzinli ya da dizel oluşunu göz önünde bulundurmanız önemle tavsiye edilmektedir.

2001 yılında ve öncesinde üretilen benzinli otomobiller için SJ tipi motor yağı tercih edilmektedir. 2004 yılı ve öncesinde üretilen benzinli otomobiller için SL tipi motor yağı kullanılmaktadır. 2010 yılında ve öncesinde üretilen benzinli otomobiller için SM tipi motor yağı kullanımı önerilmektedir. SN tipi motor yağı ise motor yağı sınıfları arasında en gelişmiş olan motor yağı sınıfıdır. 2011 yılında ya da daha öncesinde üretilen benzinli araba modelleri kullanılan motor yağı da SN tipi motor yağı olmaktadır.

Dizel motor modeline sahip olan araçlar için üretilen motor yağı tipi ise daha farklıdır. Dizel motorlar için üretilen motor yağı tipleri CH-4, CI-4, CI-4 Plus ve CJ-4 sınıfı motor yağı tipleridir. Bu motor yağı tipleri günümüzde üretilen yeni nesil motor sistemi için ve bu motorların gereksinimleri için ideal motor yağı tipleridir. Bu motor yağı sınıfları arasında en gelişmiş olan motor yağı modeli ise CJ-4 tipi model yağı olmaktadır.

Motor Yağı Seçiminde Hava Sıcaklığı

Havanın sıcaklık değeri de motor yağı seçiminde önem arz etmektedir. Zira motor yağı tipleri belirli hava sıcaklıkları arasında çalışan motorlara uygun olacak şekilde farklılıklar barındırmaktadır. Dolayısıyla sıcaklığı göz önünde bulundurarak tercih gerçekleştirmeniz motorun performansı ve verimli çalışması için önemlidir. Belirli sıcaklıklara göre tercih edebileceğiniz motor yağı tipleri ise aşağıdaki gibidir:

 • SAE 5W-20 tipi motor yağı –8 derece ile -30 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 5W-30 tipi motor yağı –30 derece ile 16 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 10W tipi motor yağı –18 derece ile -16 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 10W-30 tipi motor yağı –18 derece ile 40 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 10W-40 tipi motor yağı –18 derece ile 40 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 20W-30 tipi motor yağı –8 derece ile 40 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 20W-40 tipi motor yağı –8 derece ile 40 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.
 • SAE 20W-50 tipi motor yağı –8 derece ile 40 derece arasında çalışan motor tipleri için uygun olmaktadır.

Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Motor yağı değişiminin gerekli olduğu zaman düzeyinde farklılıklar gözlenmesine sebep olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bu hususta aracın modeli, kullanılan motor yağının tipi ve aracın yaptığı kilometre düzeyi gibi değişiklikler motor yağının değişmesi gereken zamanı da etkilemektedir. Fakat eski model araçlar için ortalama olarak 5.000 kilometrede bir doğru motor yağı seçimi ile birlikte yağının değiştirilmesi önerilmektedir. Yeni model araçlar için ise söz konusu olan değişim zamanı ortalama 20.000 kilometre civarı olmaktadır.

Motor Yağı Değişiminin Sağladığı Avantajlar

Motor yağının değiştirilmesi pek çok faydayı da beraberinde getirmektedir. Zira motor yağının uzun bir süre boyunca değiştirilmemesi sonucunda motor yağı yapması gereken işlevi yerine getirememe başlamaktadır. Bu sebeple motor yağının değişimini düzenli aralıklarla gerçekleştirmek her anlamda sizin faydanıza olacaktır. Bu hususta motor ömründen araç performansına kadar olumlu etkileri görmeniz söz konusu olmaktadır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlanması konusunda da motor yağ değişimi önemli bir rol oynamaktadır.

Motor Yağının İşlevi Nedir?

Motor yağının aracınız için birden fazla görevi ve faydası söz konusu olmaktadır. Bu görevlerin başında sürtünmenin azaltılmasını, hatta En minimum düzeye indir gelmesini sağlamak ve bu sayede aşınmanın önüne geçmek gelmektedir. Ayrıca çalışma esnasında yüksek sıcaklık açığa çıkaran motorunuzun parçalarının soğutulmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede deforme olma riskinin önüne geçilmiş olur. Toz ve kir gibi motorun çalışma performansını kötü etkileyecek nesnelerin yağ filtresine taşınmasını sağlamaktadır. Ayrıca bulunduğu kısım sebebiyle gaz kaçağının önüne geçmekte ve enerji verimliliğini artırmaktadır. Dolayısıyla motor yağı seçimi ve doğru zamanda değişimi aracınız için dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Src 5 Belgesi sitemizi twitter ‘dan da takip edebilirsiniz.